تهران- شریعتی - نرسیده به میدان قدس – روبروی داروخانه طالقانی – ساختمان 1955 – طبقه دوم                           021-22708724-2273619

دکتر رویا گستری

متخصص پوست، مو و زیبایی و لیزر درمانی دارای بورد تخصصی پوست

 

فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و تخصص از دانشگاه شهید بهشتی با 20 سال سابقه کار تخصصی در زمینه پوست و زیبایی

1-پزشک متخصص بیمارستان میلاد

2-عضو انجمن تخصصی پوست ایران

3-پزشک و عضو مرکز فوق تخصی لیزر نوین دیدگان

4-گذراندن دوره های تخصصی لیزرهای مختلف و اختصاصی برقی

درمان لک های تیره پوستی و تاتو

Treat skin

دکتر رویا گستری : متاسفانه خالكوبی ویا تاتو در نواحی مختلف بدن در جامعه ما ایرانیان بسیار شایع شده است. .مخصوصا در خانمها كه با خالكوبی ابرو ها ، خط چشم ، خط لب وانواع نقاشی های مختلف روی بدن موادرنگرا وارد بدن خود میكنند .

دیده شده است كه 70%از این افراد از كرده خود پشیمان می شوند وخواستارپاك كردن آن هستند .

 

علل پشیمانی :

1.عدم تطابق طرح ( ابرو-خط چشم ) خالكوبی شده با طرح ایده آل شخص.

2..گاهی نیزافراد دچار واكنشهای حساسیتی ( آلرژیك ) به رنگ تاتو می شود كه لازم می شود آن رنگ از داخل پوست خارج شود

3.آقایانی كه به دلیل قوانین موجود درسازمانهای نظامی و استخدامی مجبور به كار كردند خالكوبی در روی بدن می شود

همچنین وجود لک های تیره پوستی ، کک و مک و خال های سطحی پوست که همگی مانعی برای زیبایی و شفافیت پوست می باشند از دیگر مشکلات عمده خانم ها می باشد که عموتا با استفاده از آرایش همیشگی سعی در پوشش آنها دارند ، حال آنکه این مواد شیمیایی (مواد آرایشی) خود سبب آسیب های جدی به پوست می شوند.

چه راهای درمانی برای پاك كردن تاتو ، درمان لک های تیره پوست و کک و مک وجود دارد ؟

می توان گفت بهترین روش درمانی روز دنیا ،  لیزرهای غیر لایه بردار مثل لیزرq-switched می باشد.

 

Qswitch

 

لیزر کیوسوییچ Qswitch

 

دستگاه لیزر کیوسوییچ Qswitch برای از بین بردن تاتو و رنگدانه های صورت و بدن طراحی و ساخته شده است . به طور معمول برای پاک کردن تاتو از لیزر کیوسوئیچ استفاده می شود که نحوه عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگی داخل پوست را منفجر می کند و آنها را به ذرات ریز تبدیل می کند. این ذرات توسط سلول های لاشه خوار برداشته شده و کم کم دفع می شوند، لذا عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول های ایمنی خود بدن انجام می دهند و درواقع رنگ های ریز شده را ریزه خواری کرده و از بین می برند .

 

کاربردهای لیزر کیوسوئیچ :

حذف و پاک کردن کامل تاتو و خالکوبی صورت و بدن .

حذف خالکوبی و خال های مادر زادی بدن و صورت .

حذف لکهای پوستی و کبودی ، لکه های قهوه ای .

حذف خال و کک و مک پوست بدن و صورت .

معمولا خارج كردن رنگ نیاز به تكرار جلسات دارد و اگر بیمار اصرار به پاك كردن در یك جلسه باشد منجر به گذاشتن اثر ( جای زخم واسكار ) خواهد شد .

امروز پزشكان لیزر درمانی را بهترین و موثرترین روش پاك كردن تاتو می دانند.

 

Skin discoloration 1

 پاک کردن تاتوی ابرو

 

Skin discoloration 2

از بین بردن خال ها و لک های تیره پوستی

 

Skin discoloration 3

از بین بردن تاتو یا خالکوبی 

 

خالكوبی با لیزر در چند جلسه پاك می شود ؟

اگر خالكوبی سطحی و قدیمیتر باشد ، راحت تر قابل پاك شدن است.هر چه رنگ به كار رفته حرفه ای تر خالكوبی شده باشد سخت تر پاك می شود.

برخی رنگها مثل سیاه ، آبی و قهوه ای تیره بهتر از رنگهائی مثل قرمز قابل پاك شدن با لیزر هستند.

 

چه نوع لیزرهائی برای این كار استفاده می شود ؟

مناسب ترین نوع لیزر برای رنگهای سیاه ، آبی ، قهوه ای تیره لیزر q-switched می باشد كه بدون ایجاد زخم از طریق خرد كردن قطعات رنگ موجود در پوست ، سلولهای ایمنی پوست را دربلعیدن و زدودن رنگ خالكوبی كمك می كند

این نوع لیزرها گاهی تا چند جلسه باید تكرار شود تا خالكوبی به طور كامل از بین برده شود بنابر این بیمار باید صبر و شكیبائی داشته باشد و به پزشك متخصص خود اعتماد كند.

 

رنگ های همرنگ پوست:

اكثر آرایشگران برای پاك كردن تاتو به رنگهای همرنگ متوسل می شوند

این بزرگترین اشتباه است و با این كار مشكلات بیمار نه دو چندان بلكه صد چندان خواهد شد ، چرا كه پاك كردن با لیزر را بسیار دشوار تر می كند.هنگام پاك كردن این رنگها توسط لیزرها گاه تغییر رنگ تیره صورت می گیرد و وضعیت از آنچه كه بوده بدتر خواهد شد.برای برداشتن این رنگهای همرنگ پوست نیاز به استفاده از لیزرهای لایه برداری مثل CO2 می باشد.

 

لیزر PDL VBeam و انواع کاربردهای آن

دکتر رویا گستری: نوع دیگر این نوع لیزرها که برای بهبود و ترمیم ضایعات عروقی (قرمز رنگ ) پوست طراحی شده است که می تواند بدون گذاردن تاثیر منفی از لایه های سطحی پوست عبور کند و مویرگ های موجود در لایه های عمقی پوست را تحت تاثیر قرار دهد ، طیف وسیعی از ضایعات قرمز عروقی پوست می تواند توسط این لیزر بهبود یابد .

 

 

PDL VBeam

لیزر PDL VBeam

ماه گرفتگی ، خال های قرمز رنگ پوست که در سنین بالا بر روی بدن ایجاد می شود ، گوشت اضافه و جای عمل جراحی و سوختگی های قبلی ، ترک های قرمز رنگ شکم ، مویرگ های زیر جلدی صورت و ساق پا و حتی زگیل های پوستی و جوان سازی صورت به فرم غیر تخریبی به وسیله لیزر PDL قابل درمان است .

 

این لیزر چگونه عمل می کند ؟

اشعه ناشی از لیزر PDL، گلبولهای قرمز رنگ خونی را نشانه گیری میکند و چون این گلبولها در درون مویرگها و عروق پوست قرار دارند،حرارت جذب شده به دیواره رگ انتقال داده و سبب تخریب و سوختن این عروق میشود.مواد زائد ناشی از این عمل ظرف 1 تا 5/1 ماه بوسیله سلولهای دفاعی بدن جذب میشود و بدین صورت ضایعه بهبود مییابد .

 

 

دکتر رویا گستری

لیزر آیکون-Icon Laser